ایران رتبه اول جهان سنگ‌های تزئینی

ایران رتبه اول جهان سنگ‌های تزئینی

ذخایر سنگ‌های تزئینی جهان به حدود ۱۵ میلیارد تن می‌رسد که شامل گرانیت‌ها، مرمریت‌ها، تراورتن‌ها و مرمرهاست که در این میان، تنوع رنگ و کیفیت سنگ‌های تولید ایران در جایگاه اول جهان قرار دارد. ایران براساس رتبه‌بندی جهانی از نظر ذخایر سنگ‌های تزئینی در رتبه چهارم است.

رامین نعمتی: در شرایطی که صنعت سنگ ساختمانی در جهان بیش از ۸۰ میلیارد دلار گردش مالی سالانه دارد، ایران می‌تواند با در اختیار گرفتن سهم ۱۰درصدی از این بازار همه ساله حدود ۸ میلیارد دلار صادرات داشته باشد.
ایران در تولید سنگ‌های تزئینی در فهرست ۷ کشور اول جهان است. براساس آمارهای دریافتی، ۱۴درصد اشتغال کل معادن کشور مربوط به معادن سنگ تزئینی است که بر این اساس از یک‌میلیون نفر ظرفیت اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم بخش معدن کشور، حدود ۱۴۰هزار نفر می‌توانند در بخش سنگ تزئینی مشغول به کار شوند.
در این رابطه، رییس هیات‌مدیره انجمن سنگ کشور با اشاره به اینکه در بخش سنگ‌های تزئینی حدود یک‌هزار و ۳۰۰ معدن فعال داریم، اظهار کرد: در این صنف بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ واحد سنگ‌بری و نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ واحد صنایع جانبی و پایین‌دستی از جمله واحدهای تولید ماشین‌آلات سنگ‌بری، فعال است.
ابوالقاسم شفیعی اعلام کرد: در مجموع این خانواده شامل ۱۰هزار واحد صنعتی و معدنی است و اشتغالزایی مستقیم این صنعت شامل واحدهای سنگبری، معدن و صنایع وابسته به سنگ ۲۰۰ هزار نفر است.
براساس آخرین گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز، ارزش صادرات سنگ مرمر و تراورتن به شکل خام در ۶ ماه نخست امسال به ۸۰ میلیون دلار رسید. ارزش صادرات سنگ مرمر و تراورتن در این دوره ۰/۵درصد از کل صادرات ۶ ماه نخست امسال را به خود اختصاص داده است.
همچنین گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که ارزش صادرات سنگ مرمر و تراورتن خام در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۲ رشد ۴۸۵ درصدی را ثبت کرده است.
این امر در شرایطی صورت گرفته که ایران با وجود اینکه حدود ۲۰ میلیون تن سنگ تزئینی به شکل خام استخراج می‌کند، اما کمتر از ۵ درصد آن را صادر می‌کند. برپایه آمار صادرات ایران، در سال‌های اخیر همچنان حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد سنگ تزئینی صادراتی کشور به شکل خام صادر می‌شود و در این میان سنگ فرآوری صادراتی سهم ۲۵ تا ۳۰ درصدی دارد. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۱ نیز از ۱۶ میلیون تن سنگ خام استخراج شده فقط اندکی بیش از ۵۰۰ هزار تن صادر شده است. ارزش صادرات سنگ تزئینی در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۷۶ میلیون دلار اعلام شد.
براساس برآوردهای جهانی مصرف سنگ تزئینی از رقم ۸۸۶ میلیون مترمربع در سال ۲۰۰۴م به ۴/۹ میلیارد مترمربع در سال ۲۰۲۵م خواهد رسید. امروز ایتالیا با داشتن ۸۶ معدن سنگ تزئینی و نما از صادرکنندگان برتر این بخش محسوب می‌شود و در گذشته سال‌ها سنگ ایران را به شکل خام وارد و با ارزش افزوده قابل توجه به دیگر نقاط جهان به نام سنگ ایتالیا صادر می‌کرد. همچنین در شرایطی که کشورمان بیش از دو دهه است که به عنوان یکی از ۵ کشور برتر استخراج سنگ تزئینی در جهان معرفی می‌شود، اما به دلیل ضعف فنی در فرآوری سنگ تزئینی، نتوانسته سهم مناسبی از بازار صادرات این ماده معدنی را کسب کند. جعفر سرقینی، معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در این رابطه گفته بود که فعالان بازار سنگ ایران باید تلاش کنند طی ۵ سال، ارزش صادرات سنگ تزئینی ایران به یک میلیارد دلار برسد.

ایران رتبه اول جهان سنگ‌های تزئینی

مشکلات صادرات
با وجود اینکه در ایران حدود ۲۰ میلیون تن سنگ تزئینی به شکل خام استخراج می‌شود، اما آنچه صادر می‌شود کمتر از ۵ درصد این رقم است.
در این رابطه نایب رییس انجمن سنگ ایران به صمت گفت: برای صادرات محصولات معدنی زنجیره‌ای وجود دارد که از اکتشاف آغاز شده و به استخراج علمی، فرآوری مناسب و در نهایت به صادرات ختم می‌شود که در این میان آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، نگاه علمی است که به‌ویژه در زنجیره استخراج تا صادرات سنگ‌های تزئینی می‌تواند ارزش صنعت سنگ کشور را افزایش داده و موجب تکمیل این زنجیره شود.
دکتر مالک رحمتی با بیان اینکه ایران مزیت بسیار بالایی در صنعت سنگ‌های تزئینی دارد، افزود: ایران با داشتن ۴میلیارد تن ذخیره سنگ‌های تزئینی یکی از ۱۰کشور برتر دنیا در این بخش محسوب می‌شود ولی در بخش استخراج، بر اساس آخرین آمارهای دریافتی از مجموع این ذخایر عظیم برای کمتر از ۲۰میلیون تن سنگ تزئینی استخراج صورت می‌گیرد که از همین میزان نیز کمتر از ۵ درصد صادر می‌شود. بر این اساس در درجه اول نیازمند سرمایه‌گذاری برای استخراج علمی و پیشرفته هستیم.
وی افزود: باوجود اینکه دولت یازدهم به وظیفه خود برای تسهیل تولید عمل کرده و در بحث حقوق دولتی نیز گفتمان دوطرفه‌ای ایجاد کرده، آمار صادرات سنگ‌های تزئینی ناچیز است، تنها به دلیل مسائل داخلی نیست بلکه به مسائل بین‌المللی و بحران‌های به وجود آمده در کشورهای هدف صادرات سنگ تزئینی ایران نیز مربوط می‌شود. وی توضیح داد: در چند سال گذشته بیشترین صادرات سنگ کوپ ایران به کشورهای ایتالیا و چین بوده است اما رویکرد کشور چین به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده سنگ کوپ تغییر کرده و این امر موجب کاهش شدید صادرات سنگ کوپ ایرانی شده است. همچنین بیشترین آمار صادرات سنگ بریده ایران به اربیل عراق است که بحران‌های به وجود آمده در این منطقه روی آمار صادرات ایران در این بخش تاثیرگذار بوده است. سنگ مرمر ایران نیز به‌طور عمده به اروپا و به‌ویژه کشور کانادا صورت می‌گیرد که درصدش آنقدر بالا نیست که بتواند تاثیر چشمگیری در آمار صادرات سنگ‌های تزئینی کشور داشته باشد.
نایب رییس انجمن سنگ ایران در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۳۰۰ معدن سنگ تزئینی در ایران وجود دارد که ۷۵درصد این معادن فعال است، افزود: همچنین از مجموع نزدیک به ۶۰۰۰ کارخانه سنگ در کشور، حدود ۴۰۰۰ کارخانه فعال است که در این کارخانه‌ها از هر تن سنگ خام حدود ۱۰ متر سنگ بریده تولید می‌شود.

عضویت در خبرنامه
شبکه های اجتماعی
آمار بازدید
بازدید امروز:1 نفر
تعداد بازدید دیروز:28 نفر
بازدید سال:48040 نفر
ورودی از همه جستجوگرها:2663 نفر
تعداد مطالب:6 مطلب